israil ticari vize

İsrail Ticari Vize

İsrail’de ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen şirket çalışanları ya da şirket sahipleri, mesleki durumlarına göre İsrail Konsolosluğu’ndan belirlenen koşullara göre vize almalıdırlar. İsrail ticari vize başvurunuzun en doğru şekilde yapılması ve sürecin kolay bir şekilde takibinin sağlanması için İsrail Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerinden destek alabilirsiniz.

İsrail ticari vizesi şirket sahiplerinin ve çalışanların alması gereken vize olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Başvuru esnasından özellikle İsrail’de ticari faaliyette olunan firmadan alınmış davet mektubunun olmasına önem verilmelidir. İş sahibi ve çalışan olarak ayrılan ekranlardan İsrail ticari vize işlemleri halledilmektedir. Vize başvurusunun reddedilmemesi için istenen belgelerin mutlaka eksiksiz olarak hazırlanması gerekir.

Türkiye’deki herhangi bir şirkette çalışan ve İsrail ticari vize için başvuru yapacak kişilerin, bağlı oldukları şirkete ait antetli kağıda işveren tarafından yazılmış ve imzalanmış dilekçeyi İsrail Konsolosluğu’na ibraz etmeleri gerekir. Başvuruyu yapan kişi şirket sahibi ise şahsen yazmış olduğu dilekçeyi İsrail Başkonsolosluğu’na ibraz etmelidir.

İsrail Ticari Vize Başvurusu Hakkında

İsrail ticari vize için yapılan başvurularda kullanılacak olan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış ve yıpranmamış olması gerekir. Ayrıca giriş ve çıkış işlemlerinde kullanılmak üzere iki tane boş sayfası olmalıdır.

Başvuru sahibinin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise pasaportun seyahat bitiminde 6 aylık geçerliliği olmasıdır. Başvuru esnasında hem eski pasaportun hem de güncel pasaportun işlenmiş olan sayfalarının fotokopileri ibraz edilmek zorundadır.

Başvuru sırasında önemli olan adımlardan biri de İsrail ticari vizesi başvuru formudur. İsrail Konsolosluğu tarafından verilen başvuru formunun tamamen doğruyu yansıtan bilgiler ile doldurulması gerekir.

Başvuru formunda beyan edilen bilgilerin ibraz edilecek olan belgeler ile tutarlı olması gerekir. Bilgilerin tutarlı olması vize başvuru sonucunu büyük oranda etkilemektedir. Ayrıca başvuru formunun büyük harflerle ve el yazısı ile doldurulmasına dikkat edilmelidir. Vize başvurusu için gerekli olan fotoğraf biyometrik fotoğraf standartlarına uygun olmalıdır. Hiçbir yerde kullanılmamış olan ve başvuru sahibinin son güncel halini yansıtan fotoğraf kabul edilmektedir.

Fotoğrafta arka fon beyaz olmalı ve fotoğrafın boyutları 5×5 cm boyutlarında olmalıdır.
Başvuru için önemli olan belgelerden biri de vize dilekçesidir. Başvuru sahibi tarafından yazılan dilekçenin açıklayıcı olmasına ve seyahatin ne amaçla yapıldığının net bir şekilde anlatılmasına özen gösterilmelidir. Başvuru dilekçesinde yapılacak olan seyahatin başlama ve bitiş tarihi yer almalıdır. Seyahat boyunca masrafların nasıl karşılanacağı belirtilmelidir. Ayrıca bu tarihlerde çalışanların işyerlerinden izinli olduğunu belirten bir belgenin de vize dilekçesine eklenmesi zorunludur. Hazırlanan izin onayı belgesinin şirketin antetli kağıdında ve şirket yetkilisi tarafından imzalı olmasına dikkat edilmelidir.

Vize başvurusu aşamasında bu önemli bilgilere dikkat edilmesi vize sonucu etkiler. Vize alma sürecinde herhangi bir aksaklık yaşamamak için bütün belgelerin eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir. İsrail ticari vizesi için gerekli olan belgeler şirket yetkilisi ve çalışanlar için farklıdır.

İsrail Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar (İşverenler ve Çalışanlar)

 • İsrail Konsolosluğu’na verilmek üzere hazırlanan şirketin kaşeli ve imzalı antetli kağıdına seyahatin amacı ve gidiş-dönüş tarihleri yazan vize dilekçesi
 • Şirketin imza sirküleri fotokopisi
 • 6 aydan eski olmayan faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Şirketin muhasebe bölümünden hizmetli listesi olarak alınan SGK dökümü ( Bu belgede şirketteki bütün çalışanların isimleri gözükmelidir. )
 • Yeni çekilmiş olan ve arkası beyaz fonlu 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Ticari ziyaret yapılacak olan İsrail’deki firmanın antetli kağıdına yazılmış imzalı ve kaşeli davetiye
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Hem şirketin hem de başvuru sahibinin son 3 aylık banka hesap dökümleri fotokopisi ( Hesapta en az 4000 TL mevduat olması gerekir. )
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Vizenin bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ve varsa eski pasaport
 • Eksiksiz doldurulmuş olan İsrail ticari vize başvuru formu
 • Çalışanların Hazırlaması Gereken Belgeler
 • İsrail Konsolosluğu’na verilmek üzere çalışılan şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak yazılmış
 • İsrail vize dilekçesi ( Dilekçede şirkette çalışılan pozisyon, seyahatin amacı ve tarihleri ile ilgili bilgiler ile vize talebinizi belirtmelisiniz. )

Ticari Vize Şirket Evrakları

 • Şirketin güncel imza sirkülerinin fotokopisi
 • Şirketin vergi levhasının fotokopisi
 • Şirketin güncel faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Sigortalı işe giriş bildirgesinin fotokopisi
 • Son 4 aylık sigorta bildirgesi fotokopisi
 • Son 3 aylık bordro doküman fotokopisi ( İmzalı ve kaşeli olarak )
 • Şirkete ait hesap cüzdanı fotokopisi
 • Kredi kartlarının fotokopisi
 • Gayrimenkul tapu fotokopisi
 • İsrail’deki firmanın antetli kağıdına yazılmış davetiye ( İmzalı ve kaşeli olarak )
 • Yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış olan 2 tane arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
 • Vizenin bitiş tarihi itibari ile en az 6 ay geçerliliği olan pasaport ve varsa eski pasaport

İsrail Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak gerekli bütün belgeler hazırlanır. İsrail ticari vize başvuru sürecinin uzamaması için hazırlanan evrakların eksiksiz ve doğru olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bilgilerde tutarsızlık ya da evraklarda eksiklik görülür ise İsrail ticari vizesi başvurunuz iptal edilebilir. İsrail ticari vizesinin değerlendirmesi tamamı ile İsrail Başkonsolosluğu’na bağlıdır. İncelemeler esnasında bir eksiklik görüldüğünde Başkonsolosluk tarafından belge talep edilebilir. Ayrıca İsrail Konsolosluğu başvuru sahibi ile bizzat görüşme talep edebilir.

Sürecin olumlu sonuçlanması için İsrail ticari vizesi başvurularının İsrail Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile yapılması önerilir. İsrail ticari vizesi için bizzat başvuru yapmaya gerek yoktur. Hazırlanan belgeler vize merkezi tarafından İsrail Konsolosluğu’na iletilir ve değerlendirme sonucu beklenir. Peki, İsrail ticari vizesi başvurusu ne zaman sonuçlanır? Genel olarak en fazla 7-10 iş gününde vize sonucu belli olur. Bu nedenle vize başvurularının İsrail seyahatinden en az 15 gün önce yapılmış olması gerekir.

İsrail ticari vize işlemleri için başvururken başvuru sahibinin uçak ve otel rezervasyon bilgilerini ibraz etmesi çok önemlidir. İsrail seyahati boyunca konaklanacak olan otel bilgisini İsrail Konsolosluğu görmek ister. İsrail ticari vizeniz için yapılan başvuru reddedilebilir. Bu durumda yeniden başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. Ancak vize başvurunuzun yeniden reddedilmemesi için gerekli olan bütün belgelerin eksiksiz hazırlanmasına dikkat etmeniz gerekir.

İsrail’e İş Ziyareti, Sanatsal Etkinlik ve Konferans Amacıyla Gidenler İçin Önemli Bilgiler

İş ziyareti, fuar ya da konferans için İsrail’e gidecek olan kişilerin bu organizasyonlara giriş kartı, giriş bileti ya da katılacağı organizasyonun bilgilerini gösteren katılım dokümanlarını İsrail Konsolosluğu’na ibraz etmesi gerekir. İsrail seyahatinden sonra başka ülkelere de iş seyahatinde bulunacak olan kişilerin, sonraki seyahate dair bilgileri ve seyahat planını detaylı olarak ibraz etmesi gerekir.

İsrail’e sanatsal bir etkinlik ya da Konferans amacı ile gidenlerin, etkinliği düzenleyecek olan firmalar tarafından gönderilen davetiyeyi vize başvurusu esnasında Konsolosluğa ibraz etmesi gerekir. Bu belgelerde başvuru sahibine ait bilgiler olmalıdır. Ayrıca belgelerin imzalı ve kaşeli olması zorunludur. Gerekli olan bütün belgeler hazırlandığı takdirde yapılan İsrail ticari vize başvurusu onaylanmaktadır.