israil öğrenci vizesi

İsrail Öğrenci Vizesi

İsrail Devleti, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yapılacak olan vize müracaatlarının kontrolünü İsrail İstanbul Başkonsolosluğu ve İsrail Ankara Büyükelçiliği’ne devretmiştir. Bu nedenle yapılacak olan İsrail Öğrenci Vizesi müracaatı bahsi geçen ilgili kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Her ne kadar bordo pasaporta sahip olan kişilerin bu kurumlar tarafından vize alması zorunlu olsa da, İsrail ile Türkiye arasında yapılan vize muafiyeti antlaşmaları doğrultusunda Gir, Yeşil ve Siyah pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır.

Bordo pasaport haricinde diğer pasaport tiplerine sahip olan kişiler 90 gün boyunca vizesiz bir şekilde İsrail’de kalabilmektedirler. Fakat 90 günün dolmasına yakın tarihlerde İsrail Devleti’nden ayrılmış olmak gerekmektedir. Aksi takdirde iki ülke arasında yapılan antlaşma kuralları ihlal edilmiş olmaktadır. Bu nedenle pasaport sahibi olan kişi bir takım durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin de böyle bir hakkı olmayıp, direkt olarak tam teşekküllü kurumlar aracılığı ile vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi Hakkında

İsrail’de eğitim görmek isteyen kişilerin, İsrail öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu başvurunun yapılabilmesi için de Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan konsolosluklar tercih edilebilmektedir. Öğrenci vizesine başvuru yapılacağı zaman, vize yönetmenliğine tamamen uygunluk gözetilmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin yönetmelik içerisinde bulunan her türlü hususa dikkat etmesi ve uyum sağlaması gerekmektedir. Konsolosluk tarafından hazır hale getirilmesi talep edilen belgelerin her birinin belirtildiği şekilde hazırlanması ve sistem üzerinden randevu alınmasının ardından, randevuda yetkili kişiye teslim etmesi gerekmektedir.

İsrail öğrenci vizesi başvurularının değerlendirilmesi ve onaylanması yalnızca İstanbul Konsolosluğu’na aittir. Aracı olan acenteler ile veyahut da Vize Merkezi ile başvuru yapılabiliyor olsa da, onay için her belge konsolosluğa gönderilmektedir. Bu nedenle konsolosluk tarafından talep edilen her belgenin önceden hazırlanmış olması gerekmektedir. Randevu tarihinde de vize ücretlerinin ilgili kurumun gişesi üzerinden ödenmiş olması gerekmektedir.

İsrail öğrenci vizesi alan kişiler, çok girişli ve çıkışlı olmakla beraber 1 yıl boyunca İsrail Devleti’nde eğitim görebilmektedirler. 1 yılın dolmasının ardından yeni bir başvuru yapılarak süre uzatılabilmektedir. Eğer sürenin uzatılması onaylanmaz ise kişinin ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. Ayrıca İsrail’de eğitim gören kişilere ülke sınırları içerisinde çalışma hakkı da verilmemektedir. Bu nedenle eğitim gören kişilerin tamamı ülkede bulunduğu süre boyunca resmi olarak herhangi bir işte çalışamamaktadırlar. Yapılacak harcamaların tamamının vize başvuru sürecinde gösterilmesi ve bu miktar ile İsrail’e giriş yapılması gerekmektedir.

İsrail Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İsrail öğrenci vizesi için başvuru yapan kişilerin, vize alabilmesi için istenen evrakların her birini hazır hale getirmesi şarttır. Bu nedenle başvuru sahipleri bu belgeleri hazırlamak ile yükümlüdürler. Belgelerin eksik, hatalı veya belirtildiği gibi olmaması halinde başvuru süreci uzayabilmektedir. Bu tür durumların oluşması ile birlikte yeni bir randevu alınarak, randevu tarihi ertelenebilmektedir. Sadece bununla kalmayıp, yapılan İsrail öğrenci vizesi başvuruları da iptal edilebilmektedir. Başvuruların reddedilmemesi için de her belgenin eksiksiz olarak belirlenen tarihlerde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Başvuru yapacak olan kişilerin doldurmak ile yükümlü olduğu Vize Başvuru Formu, çok sayıda soruyu içerisinde barındırmasından dolayı İsrail Konsolosluğu için büyük önem arz etmektedir. Form aracılığı ile kişinin İsrail sınırları içerisinde ne tür eğitimlere katılacağı, ülkede ne kadar kalınacağı, ne zaman çıkış yapılacağı gibi bilgiler öğrenilebilmektedir. Bunlara ek olarak, başvuru sahibi ile ilgili kişisel bilgiler de form aracılığı ile edinilebilmektedir.

Vize Başvuru Formu’nun doldurma kuralları konsolosluktan konsolosluğa değişiklik göstermektedir. Fakat İsrail Konsolosluğu tarafından formun İngilizce olarak ve büyük harfler kullanılarak doldurulması talep edilmektedir. Formun tamamının doldurulmasının ardından en alt kısma da başvuru sahibi, imzasını atmalıdır. Bu sayede form hazır hale getirilebilmektedir.

-Pasaport

İsrail öğrenci vizesi başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının seyahat sonrasında 1 yıl daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaport içerisinde de 2 sayfanın boş olması şartı bulunmaktadır. Pasaportların yıpranmaması ve deforme olmaması gerekmektedir. Bu tür kriterlere uymayan pasaportların konsolosluk tarafından yenilenmesi talep edilmektedir. Dolayısıyla başvuru süresi büyük ölçüde uzamakta ve seyahat tarihlerini aksaklığa uğratabilmektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Başvuru yaparken İsrail Konsolosluğu tarafından 2 adet fotoğraf istenmektedir. 2 fotoğrafın da biometrik özellikte olması ve daha önceden başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir. Dolayısıyla her vize başvurusunda yeni bir fotoğrafın çekilmiş olması gerekmektedir. 5 cm x 5 cm boyutlarında olması gereken fotoğrafların arka fonunun beyaz renkte olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahiplerinin mimiksiz bir şekilde ve herhangi bir aksesuar kullanmadan fotoğraf çektirmesi şarttır.

İsrail Öğrenci Vizesi Diğer Belgeler

Konsolosluk tarafından belirtilen belgelerden daha farklı belgelerin de hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bu belgelerden ilki muvafakatnamedir. Muvafakatname, 18 yaşından küçük olan kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Kişi eğer 18 yaşından küçükse, ebeveynleri tarafından hazır hale getirilmektedir. Sonrasında da belgenin kaymakamlık aracılığı ile apostilletilmesi gerekmektedir.

İsrail öğrenci vizesi başvurusu için gerekli olan bir diğer belge de İsrail’de bulunan eğitim kurumundan alınması gereken kabul sertifikasyonudur. Bahsi geçen belgenin temin edilmemesi halinde öğrenci vizesi başvurusu kabul edilmemektedir. Ayrıca eğitim süresi boyunca da alınacak eğitimin ücretinin yatırıldığını gösteren bir belgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeye de İsrail Konsolosluğu tarafından fazlasıyla dikkat edilmektedir.

İsrail sınırları içerisinde eğitim görecek olan kişilerin 1 yıl boyunca yüksek miktarda harcaması meydana gelecektir. Doğal olarak da bu harcamaların banka hesabında bulunan paradan yapılması gerekmektedir. Bu nedenle İsrail öğrenci vizesi başvurusunda bulunan kişilerin banka hesaplarında yeteri miktarda bakiye bulunması gerekmektedir. Bakiyenin belirtilen miktarlardan az olması halinde kısa süreler içerisinde çözüm üretilememe ihtimaline karşılık vize müracaatı iptal edilmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce kişinin banka hesabındaki tutar hazır hale getirilmelidir. Son olarak da başvuru sahibinin Nüfus Cüzdanı’nın arkalı ve önlü fotokopisi İsrail Konsolosluğu’na teslim edilmelidir.

İsrail Öğrenci Vizesi Ücretleri

Vize ücretleri, ülkelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. USD ve Euro kurlarının değişimine bağlı olarak da bu ücretlerin değişmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce ücretlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Randevu tarihinin belirlenmesinin ardından da randevuya gelindiğinde vize ücretinin, başvuru sahibinin yanında bulunması gerekmektedir. Gişe aracılığı ile ödeme yapılacağı için, alınan dekont ile direkt olarak belge sunumuna geçilmektedir.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesindeki en büyük etken, vize çeşididir. Kısa süreli olarak alınan vizelerde genel olarak düşük fiyat uygulanmaktadır. Fakat uzun süreli olarak vize almak isteyen kişilerin daha yüksek ücretler ödemesi gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda da başvuru öncesinde kontrol yapılması gerekmektedir.

Diğer vize çeşitlerinden farklı olarak, öğrenci vizelerinin ücretleri ortalamanın bir miktar daha altındadır. Bunun nedeni, neredeyse her ülke tarafından eğitim için alınan vizelerinin destekleniyor olmasıdır. Bu sayede İsrail Devleti’nde eğitim görecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları belirlenen fiyatlar üzerinden vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Fakat başvuruların iptal edilmesi gibi durumların oluşması sebebiyle kişi tekrardan vize başvurusu yapacağı için, tekrardan aynı tutarı gişeye yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu tür durumlar da vize ücretleri fazlasıyla artabilmektedir.