israil çalışma vizesi

İsrail Çalışma Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli olan 4 adet pasaport tipi bulunmaktadır. Siyah, yeşil ve de gri renkli pasaportlara sahip olan kişilerin İsrail gibi ülkelere giriş yapmak için vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Bu nedenle belirtilen pasaportlara sahip olan kişiler İsrail’e vizesiz bir şekilde girebilmektedir. Fakat ülke sınırları içerisinde geçirilen süre 90 günü geçmemelidir. Bu 90 günlük sınırlama, yalnızca 180 günlük zaman dilimi için geçerlidir. İsrail çalışma vizesi için de detaylı vize başvurusu yapılması gerekir.

Kişi 180 günün dolmasının ardından bir sonraki zaman diliminde tekrardan 90 gün kadar daha İsrail’de kalabilmektedir. İki ülke arasında yapılan antlaşmalar sayesinde bahsi geçen pasaportlara sahip olan kişiler bu kolaylıktan faydalanabilmektedirler.

Belirtilen pasaportlardan farklı olarak, Türkiye’de ikamet eden kişilerin büyük çoğunluğunda bordo renkli pasaport bulunmaktadır. Bordo pasaporta sahip olan kişilerin de İsrail’e gidebilmek için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Vize tipi ve ülke hangisi olursa olsun, bordo pasaportlu kişiler ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Bu nedenle her ülkenin konsolosluğu tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak ile yükümlüdürler. Belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanmaması halinde başvurular kabul edilmemektedir. Kabul edilmediği gibi, başvuru süreci de uzatılabilmektedir. Bu tür durumlarda da başvuru yapmış olan kişilerin seyahat tarihlerinde bir takım problemler meydana gelebilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İsrail Devleti’ne gidecek olan kişilerin, seyahat amaçlarına uygun olarak vize talebinde bulunması gerekmektedir. İsrail’de yaşayan ailelerini ziyaret edecek olan kişilerin aile ziyareti vizesi alması gerektiği gibi, çalışmak için gidecek olan kişilerin de İsrail çalışma vizesi alması gerekmektedir. Seyahat amacına uygun olmayan bir şekilde vize başvurusu yapılması halinde başvurular kabul edilmemektedir. Her vize tipine göre farklı belgeler istendiği için, belge ve evrak yetersizliği başvuruların iptal olmasına neden olmaktadır.

İsrail’e çalışmak için veyahut da turistik amaç için gidecek olan kişilerin başvuru merkezine bizzat gelmelerine gerek duyulmamaktadır. Aracı görevi yapan danışmanlık şirketleri, bu başvuru sürecinin tamamını üstlenmektedir. Bu sayede başvuru yapacak olan kişiler, vize danışmanlık firmaları ile çalışarak kısa süreler içerisinde evraklarını hazır hale getirebilir ve İsrail çalışma vizesi başvurusunu yapabilmektedir.

İsrail Devleti’ne çalışmak için gidecek olan kişilerin belirttikleri süre boyunca ülke sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir. İkamet edilecek olan adres de eğer belli ise, başvuru sürecinde bildirilmelidir. Eğer belli değilse de ülkeye giriş yaptıktan sonra ilgili makamlara bildirilmelidir. Bundan farklı olarak, vize süresinin bitmesine doğru eğer kişi İsrail çalışma vizesi için tekrardan başvuru oluşturup, süreyi uzatmak istiyor ise yalnızca İçişleri Bakanlığı iletişime geçmesi yeterlidir. Bakanlığa bağlı olan Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile vizelerin uzatılması sağlanabilmektedir. Belirlenen sürelerin tamamlanması halinde de kişi İsrail’de oturma izni alabilmektedir. Daha uzun bir süre sonra da gerekli şartların tamamlanması halinde İsrail vatandaşlığı için başvuru yapılabilmektedir.

İsrail Çalışma Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

İsrail’de çalışmak için çalışma vizesine başvuru yapan kişilerden bir takım evraklar istenmektedir. İsrail Konsolosluğu tarafından talep edilmekte olan belgelerin her birinin detaylıca kontrol edilmesi ve sonrasında teslim edilmesi gerekmektedir. Belirtildiği şekilde hazırlanmamış olan belgeler kabul edilmemekte ve vize başvuru sürecinin uzamasına sebep olmaktadır. Konsolosluk için büyük öneme sahip olan belgelerin eksik olarak hazırlanması sebebiyle de yapılan İsrail çalışma vizesi başvuruları iptal edilebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin her bilgiyi istendiği şekilde hazırlaması gerekmektedir.

-Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu, vize alabilmek için hazırlanması gereken en önemli belgelerden biridir. Form içerisinde kişinin tanınmasını ve seyahat planının öğrenilmesini amaçlayan çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu nedenle tüm seyahat ve çalışma planının öğrenilebilmesi için bahsi geçen formun doldurulması şarttır.

Formu dolduracak olan kişilerin İngilizce kullanması gerekmektedir. İngilizce bilmeyen kişiler de tercüman vasıtası ile soruları cevaplandırabilmektedir. Tüm soruların cevaplandırılmasının ardından da başvuru sahibi tarafından form imzalanmalıdır. İmzanın atılması ile kişi vermiş olduğu bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmektedir. Eğer yapılan kontroller sonrasında verilen bilgiler uyuşmaz ise kişi yanlış beyanda bulunulması sebebi ile sorumlu tutulabilmektedir.

-Pasaport

Başvuruda kullanılacak olan pasaportun minimum 1 yıl daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir. Daha kısa süreyi kapsayan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca içerisinde 2 adet boş sayfası bulunmayan ve deforme olmuş pasaportların da yenilenmesi gerekmektedir. Pasaport, başvuru sürecinde büyük önem arz ettiği için her başvuru sahibinin pasaport şartlarına dikkat etmesi gerekmektedir.

-Fotoğraf

İsrail çalışma vizesi için yapılan vize başvurularında 2 fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafların ikisinin de birbirinin aynısı ve biometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca evraklar teslim edilirken verilen fotoğraflar, daha önceden başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde kabul görmemektedir. Ek olarak, fotoğrafların ebatlarının da 5 cm x 5 cm olması gerekmektedir. 6 aydan daha önceki süreçlerde çekilmiş olan fotoğraflar da yine aynı şekilde İsrail Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Ek Belgeler

Vize başvurusu yapan her kişinin Nüfus Cüzdanı’nın önlü ve arkalı fotokopisini konsolosluk ile paylaşması gerekmektedir. Ayrıca konsolosluk tarafından kişinin doğum belgesi ve sabıka kaydı istenmektedir. Sabıka Kaydı’nın savcılıktan alınması gerekmektedir. Kayıt içerisinde de ‘adli sicil kaydı yoktur’ şeklinde bir ibare bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde belge kabul görmemektedir. Hazırlanan her iki belgenin de imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Başvuru sahibi kişilerin, İsrail Konsolosluğu tarafından tanınmış olan hastanelerce muayene edilmesi gerekmektedir. Yapılan muayenelerin de sertifikasyonu alınmalıdır. Ek olarak, Hepatit, HIV, Tüberküloz gibi kan testlerinin sonuçlarının da belgelerin içerisinde yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde belgeler onaylanmamakta ve başvuru süreci uzayabilmektedir. Buna ek olarak ayrıca İsrail çalışma vizesi başvuru yapacak olan kişilerin parmak izinin de alınması gerekmektedir.

Parmak izinin alınabilmesi için de başvuru sahiplerinin beyanda bulunması gerekmektedir. Yakın tarihlerden bu yana İsrail Devleti, çalışmak için ülkeye giriş yapmakta olan kişilerde parmak izi almaya başladığı için, bu tür işlemlerin yapılması gerekmektedir. Parmak izinin de verilmesi ile birlikte, çalışma vizesi için ek olarak başka bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat İsrail Konsolosluğu tarafından kimi zaman daha farklı belgeler istenebilmektedir. Bu tür belgelerin talep edilmesi halinde de çalışma vizesi alacak olan kişiler bu belgeleri temin etmek ile yükümlü olmaktadırlar.

İsrail Çalışma Vizesi Ücretleri

İsrail Devleti’ne çalışma amacı ile gidecek olan kişilerin randevu tarihinde konsolosluğun gişesinde vize ücretini yatırmaları gerekmektedir. Vize ücretleri de bazı kriterlere göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kısa süreli olarak alınan vizelerin ücretleri daha düşük olduğu gibi, uzun süreli vizelerin de ücretleri normalin bir miktar daha üstündedir. Sadece bununla sınırlı kalmayıp, vize tipine göre de fiyat çeşitliliği yaşanmaktadır. Öğrencilerin seyahat etmesi ve eğitim alması her ülke yönetimi tarafından desteklendiği için, öğrenci vizelerinin fiyatları daha uygundur. Fakat diğer vize tiplerinin fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

USD ve Euro kurları sürekli olarak değişiklik gösterdiği için vize ücretleri de zaman zaman düzenlenmektedir. Bu nedenle belirli olmamakla beraber, bazı durumlarda fiyat değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Vize ücretlerinin değişmesindeki bir diğer sebep de başvuruların iptal edilmesidir. Başvuru iptal edildiğinde, kişi tekrardan vize başvurusunda bulunacağı için tekrardan vize ücretini ödemek durumunda kalmaktadır.