israil vizesi

İsrail Vizesi

İsrail Devleti, Türkiye Cumhuriyeti Bordo Pasaport sahibi kişilere vize prosedürü uygulamaktadır. Bu nedenle İsrail’e seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekir. İsrail Vizesi için gerekli başvuru seyahat öncesinde İsrail Konsolosluğu’nun temsilciliklerine yapılmaktadır.

İsrail vize başvuru işlemlerinde diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahiplerine İsrail’e yapmayı planladıkları 90 günlük ziyaretlerinde vize uygulaması yapılmamaktadır. Ancak umuma mahsus pasaport sahiplerinin yani bordo pasaportluların İsrail seyahatleri öncesinde vizelerini almış olmaları zorunludur.

İsrail Vizesi Başvuru İşlemleri

Daha önceden İsrail vizesi pasaporttan farklı bir karta basılabiliyordu. Ancak yapılan değişikliklerden sonra artık İsrail vizesi ayrı bir karta basılamıyor. Yalnızca seyahati gerçekleştirecek olan kişinin pasaportuna basılıyor.

Yapılacak olan seyahatin amacına ve süresine göre İsrail vize başvurusu işlemleri ve evrak hazırlama süreci değişmektedir. Bu nedenle öncelikle hangi nedenle seyahat edeceğinizi ve kaç gün İsrail’de kalacağınızı belirlemeniz ve ona göre işlemleri sürdürmeniz gerekir.

Gerekli İsrail vize başvurusudoğrudan İsrail Konsolosluğu’na yapılmalıdır. İsrail Konsolosluğu İstanbul’da olup İsrail Büyükelçiliği Ankara’dadır. Başvurunun seyahati gerçekleştirecek olan kişi tarafından şahsen yapılması zorunlu değildir. Konsolosluk ile çalışmalar yapan vize temsilcilikleri aracılığı ile İsrail vize işlemleri yürütülebilir.

İsrail vize başvuru işlemlerinden en önemli ilk adım İsrail vize başvuru formunun eksiksiz doldurulmasıdır. Bu form İsrail Konsolosluğu tarafından verilen resmi bir belge olduğu için istenen bilgilerin tamamı ile doğru olması gerekir. Ayrıca verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de önemlidir.

Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması tamamen İsrail Konsolosluğu’na bağlıdır. Bu nedenle başvuru formunda ya da istenen diğer belgelerde eksiklik olması durumunda ya da yanlış bilgi verildiği anlaşıldığı durumlarda vize başvuru reddedilir. Bu durumda tüm vize başvuru sürecini yeniden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Vize başvuru sürecinin daha doğru ve kolay bir şekilde atlatılabilmesi için İsrail Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Vize Başvuru Merkezlerinden yardım alınması önemlidir. Başvurunun şahsen yapılması zorunlu olmadığı için seyahat edecek kişi adına vize merkezleri gerekli tüm işlemleri yürütür.

İsrail vize başvuru işlemleri yaparken hem İsrail’in hem de Türkiye’nin resmi çalışma takviminin incelenmesi önemlidir. İsrail’e seyahat edecek olan kişiler İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan Vize Başvuru Merkezleri ile Seyahat Acentelerine vize başvurusunda bulunabilirler.

İsrail Vize Türleri

İsrail’e hangi amaç ile gidileceğine ve bu seyahatte toplamda ne kadar İsrail’de kalınacağına göre İsrail vize türleri ve İsrail vize başvurusu işlemleri değişmektedir. İsrail vize türleri şu şekildedir:

Göç vizesi ( Ülkelerine dönüş yapmak isteyen Yahudiler için alınması gerekir. )
A/1 Geçici Konaklama Vizesi
A/2 Öğrenci vizesi
A/3 Din adamı vizesi
B/1 Çalışma vizesi ( Uzmanlar, sanatçılar ) ( İç İşleri Bakanlığı onayı ile verilir. )
B/2 Ziyaretçi vizesi ( Ziyaret, iş toplantısı, turizm )

Seyahati gerçekleştirme süresi ve amacına göre yukarıda sayılan vize türleri kategorilerinden birine İsrail vize başvurusu yapılması gerekir. Başvurular İstanbul’da bulunan İsrail Konsolosluğu’na ya da Ankara’da bulunan İsrail Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır.

İsrail Vizesi Başvuru Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yapılacak olan İsrail vize başvurusu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için seyahati gerçekleştirecek olan kişinin pasaportunun en az 1 yıl geçerliliğinin olması gerekmektedir. Vizenin pasaporta işlenebilmesi için pasaportta en az 2 sayfa boş olmalıdır. Aksine bir durum olduğunda pasaportun yenilenmesi istenir.

Resmi tatiller vize başvuru süreçlerini etkiler. Bu nedenle aksama yaşamamak için iki ülkenin resmi tatillerine denk gelen günlerde işlem yapmamaya özen gösterilmelidir. İsrail vize başvurusu ile ilgili olarak herhangi bir nedenle İsrail Başkonsolosluğu başvuru sahibini ek görüşmeye çağırabilmektedir.

Vize başvurusu esnasında İsrail Konsolosluğu’na ibraz edilen pasaportun seyahatten sonra 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. 18 yaşından küçük olan kişilerin İsrail vize başvurusu yapabilmesi için anne ve babasının ya da kanuni vasisinin yazılı olarak muvafakat belgesi verilmelidir. Vize başvuru ve pasaport dağıtım işlemleri İsrail Konsolosluğu’nda hafta içi günlerde 10.00-13.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

İsrail Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsrail vizesi almak için belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Eksik belge ve yanlış bilgi verilmesi gibi durumlarda vize başvurusu reddedilebilir. Bu nedenle belge hazırlama konusunda dikkat edilmelidir. Hazırlanacak olan belgeler, vize türüne göre değişiklik gösterebilir. İsrail vize başvurusunda bulunmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Vize bitiminden itibaren en az 6 ay geçerli olan pasaport,
 • İsrail vize başvurusu formu
 • Son 1 sene içerisinde çekilmiş olan 2 tane 5×5 boyutunda resim,
 • Mevcut olarak çalışılan şirkettin Ticaret ve Sanayi Odasından alacağı faaliyet belgesi ya da ilgili meslek odasındaki kaydını gösteren belge ( Bu belgeler fotokopi olabilir. )
 • Çalışılan şirketin antetli kağıda yazılmış olan başvuru dilekçesi,
 • İsrail’den davet eden şirket ya da kişiden gelen davetiye ( Zorunlu belge değildir. )
 • Çalışılan şirketin imza sirkülerinin fotokopisi ya da anlaşma,
 • Şirketin Resmi Gazetedeki ilanının fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan işe giriş kaydı,
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Yukarıda sayılan evraklara sahip olmayan kişilerin hazırlaması gereken belgeler:
 • Banka cüzdanları,
 • Sahip olunan mal varlığına dair tapuların fotokopisi,
 • Otel ve uçak rezervasyonları ile ilgili belgeler.

Belgelerin aslının olmasına gerek yoktur. İsrail vizesi için başvuru fotokopiler ile de yapılabilmektedir. Vize başvuru sürecinin uzayacağı göz önüne alınarak seyahatten en az 3 hafta önce gerekli işlemler için müracaat edilmesi önerilmektedir. Yaşanacak aksilikler nedeni ile seyahat planları değişmek zorunda kalabilir.

İsrail Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail vize başvurusunun İsrail Konsolosluklarına şahsen yapılması gibi bir zorunluluk yoktur. İsrail Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize hizmet merkezleri aracılığı ile İsrail vizesi için başvuru yapılabilir.

İsrail vize başvurusunun onaylanması için belgelerin eksiksiz ve doğru hazırlanması gerekir. Ayrıca vize için müracaat şartlarının da eksiksiz taşınması önemlidir. Başvuru için ilk olarak vize türü belirlenmelidir. Bunun için seyahatin ne amaçla yapılacağı ve süresi dikkate alınır. Vize türüne göre istenen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanır ve vize merkezleri tarafından başvurular İsrail Başkonsolosluğu’na iletilir. Vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi tamamen İsrail Başkonsolosluğu’na ve İsrail Büyükelçiliği’ne aittir.

İsrail Vize Ücretleri Ne Kadar?

İsrail vize ücreti İsrail’de konaklama süresine, meslek durumuna, seyahatin amacına ve seyahat sayısına göre değişmektedir. Ancak turist vizesi başvurularında herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ücretler İsrail Konsolosluğu’na ödeniyor.

İsrail Vize Başvurusu Kaç Günde Onaylanır?

İsrail vizesi başvuruları en çok 7-10 iş günü içerisinde onaylanmaktadır. Ancak yaşanacak olası aksaklıklardan etkilenmemek için başvuru işlemlerinin seyahatten en az 15 gün önce yapılması gerekir. İsrail vizesinin değerlendirme süreci İsrail Konsolosluğu’na aittir. Konsolosluk belgelerde eksiklik gördüğü zaman ya da yapılacak olan seyahatin temel amacı anlaşılmadığı zaman ek evrak ile beraber görüşme talebinde de bulunabilmektedir.

İsrail Vizesi Olanlar Hangi Ülkelere Giremezler?

Pasaportunda İsrail vizesi ya da İsrail’e giriş-çıkış damgası olan kişiler Kuveyt, İran, Lübnan, Libya, Sudan, Suriye, Yemen ve Suudi Arabistan’a giremezler. Ancak Filistin’e gitmek için ayrı bir vize alınmasına gerek yoktur. İsrail vizesi ile Filistin’e gidilebilir.