İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

israil vizesi nasıl alınır

İsrail vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı öneririz. T.C. Umuma Mahsus yani Bordo pasaport sahipleri İsrail’e vize alarak seyahat etmektedir. Vize başvuruları sadece İsrail Konsolosluğu tarafından kabul edilmekte olup, başvuru şahsen yapma zorunluluğu bulunmadığından işlemleri vize işlemlerinden uzman firmalar aracılığı ile de yapılabilmektedir.

İsrail Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikli koşul pasaportunuzun talep ettiğiniz vize bitiş tarihinden sonra en az 1 yıl geçerli olmasıdır. Vize türünüzü belirledikten sonra mesleki veya sosyal durumunuza göre evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bütün evraklarınızın bir bütünlük içinde olması ve seyahatinizin amacını desteklemesi gerekmektedir. Seyahat sonra 1 yıl geçerli pasaport, 2 adet güncel fotoğraf, çalıştığınız veya sahibi/ortağı olduğunuz şirkete ait evraklar, maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi gibi evrakların yanında yolculuğunuzun amacını açık şekilde belirten vize talep dilekçelerinizin prosedüre uygun hazırlanması gerekmektedir.

Vize türlerine uygun evraklar İsrail Konsolosluğu tarafından güncellenebilir. Güncel evrak listeleri hakkında İsrail Konsolosluğu ve kurumsal vize danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan destek alabilirsiniz. İsrail vizesi başvuru formunda verdiğinizi bilgilerin vize türünüze uygun olması gerekmektedir. Sigortalı çalışma durumundaki kişiler turistik vize başvurularından şirketlerinden alacakları dilekçe ile izinli oldukları tarihleri belirtmelidirler. Benzer şekilde İsrail ticari vize başvurusunda da çalışmakta olduğunuz şirket hangi ticari amaçla İsrail’e seyahat ettiğinizi dilekçe formatından hazırlanan görev yazısında bildirmelidir. Vize talep dilekçeleri İsrail Konsolosluğuna hitaben şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak yazılmalıdır. İsrail ticari vize ve aile/arkadaş ziyareti başvurularında İsrail’deki ilgili kişi veya kurumdan davetiye alınması zorunludur. Ev hanımı ve öğrencilerin garantörlü başvuru yapmaları ve seyahat masraflarını karşılayacak kişilerin belgelerini vize dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.Prosedürlere uygun olarak hazırlanmayan evraklarla yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle evraklarınız seyahat edeceğinizi tarih itibariyle güncel olması büyük önem arz eder.

İsrail vizesinin çıkış süresi ortalama 7-10 gündür ancak Konsolosluğun ek evrak talepleri olabileceği dikkate alınarak başvurunun seyahate en az 15 gün kala yapılması uygun olacaktır. İsrail vize başvurularında parmak izi verilmesi ve vize mülakatı gibi işlemlerinin olmaması İsrail’e acil seyahat talebi olanlar için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.