İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vize İşlemleri

İsrail vize işlemleri kişilerin konsolosluğa gitme mecburiyeti olmadığından kolaylıkla yapılabilmektedir. Başvurular bireysel yapılabileceği gibi yetki yazısı verilen üçüncü şahıs ve vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.

T.C. Siyah, Geri ve Yeşil pasaport sahipleri 90 gün süre ile İsrail vizesinden muaf tutulmuştur ancak bu süreden daha uzun süre İsrail’de kalmayı planlayan kişiler İsrail Konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunmalıdır. Uzun süreli İsrail vizesi talep edenler uzun süreli kalış sebeplerini destekleyen evraklarla başvuruda bulunmalıdırlar.

İsrail Vize İşlemleri Hakkında

İsrail vize işlemleri T.C. Bordo pasaport sahiplerinin seyahat sonrası en az 1 yıl geçerli pasaporta sahip olmalarını şart koşmaktadır. Vize işlemlerinde kişisel evraklar, pasaport kimlik ve şahsi dilekçe gibi evraklar sunulabildiği gibi maaş bordosu, şirket dilekçesi şirket evrakları da talep edilmektedir.

Vize işlemlerinde İsrail Konsolosluğuna sunulan evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiği unutulmamalıdır. 7 ila 8 iş günüde sonuçlanan İsrail vize işlemleri, Konsolosluğun yetkisi dahilinde daha da uzun sürelere yayılabilir. Bunun sebebi konsolosluğun ek ve destekleyici talebinin olması olabilmektedir. Bu gibi istisnai durumlar vize çıkış süresini uzatabilmektedir. Bunun yanında konsolosluk vize başvuru sabinin seyahat amacını netleştirmek amacıyla mülakata davet edebilir. Vize prosedüründe olmayan mülakata çağrılma durumu vize başvurusunu ret ile sonuçlanacağı anlamı taşımamaktadır.

İsrail vizesi randevu işlemi Konsolosluktan alınan randevu saatinde İsrail vizesi için gereken evrakların ibrazını içerir. Randevu parmak izi ibrazı içermediğinden başvurular kolayca yapılabilmektedir. Bununla birlikte İsrail Konsolosluğu çok sayıda evrak talep etmektedir. Bu evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerekmektedir. Bu evrakların seyahat amacına uygun olması İsrail vize işlemleri açısından çok önemlidir. Seyahat amacının yanlış bildirilmesi vize reddiyle sonuçlanmaktadır. İsrail Konsolosluğundan vize reddi alındıktan sonra yeniden başvuru yapılabilmektedir ancak yeni başvuruda çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

İsrail vize işlemleri vize başvuru formunun dikkatle doldurulması, uçak ve otel rezervasyonlarının dikkatle yapılması gerekmektedir. Her vize başvurusunda olduğu gibi İsrail vize işlemlerinde de evrak takibi çok önemlidir. İsrail vizesi işlemlerini sonuca bağlayan yetkili kuruluş İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliğidir.