israil vize başvuru formu

İsrail Vize Başvuru Formu

İsrail’e ziyarette bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ziyaretleri öncesinde Türkiye İsrail konsolosluğunda vize başvurusunda bulunmalı ve konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri hazırlayarak teslim etmelidirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaportlar 3 aya kadar olan İsrail ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Ancak 3 ayı geçen ziyaretlerde, bu pasaportlara sahip kişilerin de vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmadan önce dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunuyor. Pasaport süresinin en az 1 yıl olması, 18 yaşın altındaki ziyaretçiler için noterlerden muvafakatname alınması, vize başvurusu öncesinde konsolosluktan vize için istenilen belgelerin listesinin ve İsrail vize başvuru formu talep edilmesi, vize alma sürecinin hızlanmasına yardımcı olacak olan konulardır.

İsrail konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize başvurularında, vize ücreti talep etmemektedir. Ancak başvuru sahibinin işlemleri ile ilgili ödemeler başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. Vize başvuruları Türkiye Cumhuriyeti ve İsrail Devletinin resmi tatilleri ve özel durumlar haricinde hafta içi her gün 10.00 ve 13.00 saatleri arasında konsolosluğa yapılabilmektedir. Bu saatlerin dışında vize başvuruları ve diğer vize işlemleri kabul edilmemektedir. Vize işlemleri ile ilgili sorular ve alınmak istenilen bilgilere ise her gün saat 14.00’ten sonra konsolosluğun irtibat telefonlarından ulaşılarak elde edilebilir.

İsrail Vize Başvuru Formu Hakkında

İsrail’e vize başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ziyaretlerinin amacına uygun olan vizelere başvurmalı ve konsolosluğun kendilerinden talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalıdırlar. Vize onayı süresince konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vatandaşlardan ek belgeler talep edebilir. Bu belgelerin belirtilen süre içerisinde konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize onaylanma süresi biter ve kişilerin yeni evraklarla başvuruda bulunması gerekir. İsrail konsolosluğundan turistik, ticari, çalışma, eğitim, din görevlisi vizeleri verilmektedir. Tüm vize türleri için istenilen belgeler farklıdır. İstenilen belgelerin listesine konsolosluktan veya vize acentelerinden ulaşılabilmektedir.

İsrail’e vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin öncelikli olarak İsrail vize başvuru formu doldurması gerekmektedir. Başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde düzenlenmiştir. Başvuru formunda yer alan alanlar ve başvuru sahibinden istenilen bilgiler ise şu şekildedir:

– Genel Bilgiler:

İsrail’e vize başvurusunda bulunacak olan kişi son 1 yıl içerisinde çekilmiş, kimliğinin açıkça görüldüğü biometrik bir fotoğrafı forma eklemelidir. Fotoğrafın arka planı beyaz renkte olmalı, fotoğraf üzerinde herhangi bir rötuş yapılmamalı ve eğer kişi gözlük kullanıyorsa fotoğrafta gözlük camlarının parlama yapmamış olması gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunacak olan kişi öncelikli olarak isim, soy isim, doğum tarihi ve doğum yeri, medeni durumu, uyruğu gibi kişisel bilgilerini eksiksiz, doğru ve okunaklı bir şekilde girmelidir. Bir sonraki aşamada İsrail vize başvurusunda bulunan kişiden pasaport bilgileri istenmektedir. Pasaport numarası, veriliş tarihi, geçerlilik süresi gibi bilgiler bu alanda doldurulmalıdır. Pasaport bilgilerini doldururken, vize başvurularının kabul edilebilmesi için bilgilerin yanlış yazılmadığından emin olunması faydalı olacaktır.

Bu bilgiler girildikten sonra başvuru sahibi güncel ve ulaşılabilir olduğu ev adresini belirtmelidir. Eğer yakın zamanda taşınma olmuşsa başvuru öncesinde gerekli resmi yerlerden adres değişikliğini gerçekleştirmiş olmak vize onayı ve evrak yazışmalarının tarafınıza ulaşması adına önem taşımaktadır. Başvuru sahibi ulaşılabilir olduğu sabit telefon, cep telefonu ve mail adresini de formda belirtilen alanlara doldurarak kişisel bilgileri alanını doldurmayı tamamlamış olur.

– İş Bilgileri:

İsrail konsolosluğu, İsrail vize başvuru formu iş bilgiler alanında sadece kişinin iş yeri adı, adresi ve telefon bilgilerini talep etmektedir. Ancak başvuru sahibinin iş yeri detayları, ne kadar süredir çalıştığı, mesleği ve diğer bilgileri vize için istenilen belgeler arasında talep edilmekte ve başvuru sahibinden detaylı bilgiler istenmektedir. Başvuru formunda genel bilgiler istendiği için bu alan kısa tutulmuştur. İş ve ticari vize başvurularında konsolosluk başvuru sahiplerinden sahip oldukları kriterlere uygun belgeler talep etmektedir ve vize başvurusunda bulunan kişilerin istenilen tüm belgeleri eksiksiz olarak teslim etmesi gerekmektedir.

– Seyahat bilgileri:

Formun bir sonraki aşamasında vize başvurusunda bulunan kişiden İsrail seyahatlerine dair bilgiler istenmektedir. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi pasaportunu bir başkası ile paylaşıyorsa bunu belirtmelidir. Refakatçi şahıs aynı pasaportta bulunmuyorsa refakatçinin de ayrı bir başvuru formu doldurarak vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

İsrail seyahatlerine ilişkin detaylı bilgiler formun bir sonraki aşamasında yer almaktadır. Formda turistik, iş ve eğitim ziyaretleri için ayrı şıklar bulunmakta, bu ziyaretler dışında farklı bir amaçla İsrail’e ziyaret gerçekleştirilecekse bu alanda bulunan diğer seçeneği işaretlenerek ziyaretin amacı açık ve net bir şekilde yazılmalıdır.

İsrail vizesi talep eden kişi İsrail ziyareti süresince İsrail’de bulunacağı adresi, yeri ve gidiş tarihini başvuru formunda belirtmek zorundadır. Tahmini kalış süresini de belirterek ne kadar sürelik bir vizeye ihtiyacı olduğunu yazmalıdır. İsrail konsolosluğu vize talebinde bulunan kişinin durumu ve kalacağı süreyi göz önünde bulundurarak vize süresini belirlemektedir. İsrail ziyareti sırasında kişi, gerekli durumlarda resmi makamlardan vize süresini uzatabilir.

Daha önceden İsrail’e vize almış ve ziyarette bulunmuş kişiler formun bir sonraki aşamasında önceki seyahat bilgilerini girmelidirler. Eğer önceden İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirilmemişse formun bu kısmı sadece hayır seçeneği işaretlenerek bir sonraki aşamaya geçilmelidir.

İsrail Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vize başvurunda bulunarak İsrail vize başvuru formu dolduran kişiden, formun son kısmında İsrail’de bulunduğu süre içerisinde çalışmayacağına ve vize bitiminde İsrail’de ayrılacağına dair beyan istenmektedir. Bu beyan iş, oturma izni ve benzer vizeler haricinde istenilen vizeler için geçerlidir. Bu alanın altında başvuruda bulunan kişi formda girdiği tüm bilgilerin doğruluğunu ve vize başvurusunda bulunduğunu onayladığına dair ilgili alanlara tarih ve yer bilgisini girerek, kişisel imzasını atıp form doldurma işlemini tamamlamaktadır.

İsrail vize başvuru formu tek sayfadan oluşan, genel ve kısa bilgileri içere bir formdur. Ancak başvuru formuyla beraber vize başvurusunda bulunan kişilerden vizelerinin onayı için detaylı bilgileri içerek evraklar talep edilmektedir. Tüm evraklar konsolosluğa teslim edildikten sonra İsrail vizeleri ortalama 5 ile 7 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

İsrail vize başvuru formuyla birlikte vize onayı için istenilen belgelerin de bir listesi verilmektedir. Eğer ticari amaçlı bir ziyaret gerçekleştiriliyorsa ticaret odalarından şirkete dair gerekli evraklar alınmalı, imza sirküleri ve diğer noter belgeleri başvuru sırasında hazır bulundurulmalıdır. Vergi levhası, Resmi Gazetedeki şirket ilanı ve diğer şirket bilgileri ticari vizeler için başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken belgeler arasındadır.

Tüm vize türleri için İsrail vize başvurusunda bulunacak kişiler, ziyaretleri süresince maddi harcamalarını karşılayabileceğine dair ispatta bulunmalıdırlar. Maddi durumu gösteren belgeler, ziyaretleri için ayırdıkları bütçe, eğer İsrail ziyareti bir başkası tarafından karşılanacaksa bu kişinin kimlik bilgileri, adresi ve mali durumu, vize belgeleri arasında bulunmalıdır. Talep ettiğiniz vize süresi dahilinde İsrail ziyareti için kullanacağınız ulaşım araçlarına dair gidiş-dönüş biletlerinin bir kopyası da başvuru belgeleri arasında bulunması gereken belgeler arasında bulunuyor.

Tüm bu işlemler ve belgelerin haricinde İsrail konsolosluğu güvenlik ve sağlık durumunuzu belirten belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin haricinde, konsolosluk gerek gördüğü takdirde vize onayı için farklı belgeler de talep edebilmektedir.