israil istanbul başkonsolosluğu

İsrail İstanbul Başkonsolosluğu

Türkiye’de ikamet eden İsrail vatandaşlarının ve İsrail’e çeşitli nedenlerle seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm konsolosluk ve resmi işlemlerinin gerçekleştirildiği İsrail İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve İsrail devletinin resmi tatil günleri haricinde hafta içi her gün hizmet vermektedir.

İstanbul ve çevresi illerde ikamet eden vatandaşlar İsrail seyahatleri öncesinde tüm vize işlemlerini başkonsolosluktan gerçekleştirebilir, vize türleri ve diğer işlemler hakkında bilgili alabilirler. Türkiye’de ikamet eden İsrail vatandaşları ise pasaport ve diğer konsolosluk işlemlerini Ankara Büyükelçiliğine gitmeden İsrail İstanbul Başkonsolosluğu vize birimine yapabilmektedirler.

İsrail Başkonsolosluğun Görevleri

İsrail Ankara büyükelçiliği vize ve diğer büyükelçilik işlemlerini gerçekleştirmesinin yanı sıra, talebi daha iyi karşılamak için İstanbul’da başkonsolosluk açmıştır. Büyükelçiliğin yerine getirdiği tüm görevler İsrail İstanbul başkonsolosluğu tarafından da yerine getirilmektedir. Başkonsoloslukta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm vize ve konsolosluk işlemleri yapılmaktadır.

Vize başvuruları için vatandaşlar konsolosluğa bizzat başvurabileceği gibi, aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden de vize başvurusunda bulunabilirler. İstanbul ve çevre illere hizmet veren başkonsoloslukta, vize başvuruları için randevu zorunluluğu bulunmamaktadır. Vatandaşların sadece belirtilen saat aralığında başkonsolosluğa gerekli evraklar eşliğinde vize için müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

Vize başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize ücreti alınmamaktadır. Ancak ziyaret amacına göre bazı vize türlerinde ve diğer milliyetlere sahip vatandaşlardan ücret talep edilebilmektedir. Vize başvuru ücreti konsolosluk tarafından yayınlanan hesap numaralarına yatırılmaktadır ve dekont, vize başvuru belgeleri arasına eklenerek konsolosluğa teslim edilmelidir.

Talep edilen vize türüne göre vize ücretleri değişiklik göstermektedir. İlgili rakamlara konsolosluktan, büyükelçilikten ve aracı danışman firmalardan ulaşılabilmektedir. Konsolosluğun resmi web sitesinde de vize ücretleri ve diğer ücretlere ilişkin bilgiler yer almaktadır.

İsrail seyahatinin istenilen tarih aralığında gerçekleştirilebilmesi ve planlanan şekilde tamamlanabilmesi için, İsrail’e seyahat edecek olan vatandaşların, vize işlemlerini tahmini tarih aralığından en az 2 hafta önce gerçekleştirmeleri, seyahatlerinin aksamaması adına önem taşımaktadır. Vize onay süreci sırasında aksilikler yaşanacağını, ek belge talep edilebileceğini ve resmi tatilleri göz önünde bulundurarak vize başvurusunda bulunmak vatandaşların yararına olacaktır.

Vize onay sürecinin uzaması ve seyahatlerin bu nedenle aksamasından dolayı konsolosluk sorumlu değildir. Vatandaşlar tam evrak ve doğru bilgilerle başvurdukları takdirde vizeler belirtilen tarih aralığında çıkmakta ve pasaportlar sahiplerine yayınlanan saat aralığında teslim edilmektedir. Vize başvuruları hafta içi her gün Başkonsolosluğa 10:00 ile 13:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Vizesi onaylanan ve işlenen pasaportların sahiplerine dağıtımı da bu saatler içerisinde gerçekleşmektedir.

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

İsrail’e gerçekleştirilecek olan tüm seyahatler için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsrail Başkonsolosluğu veya Ankara büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirler. İsrail’e gerçekleştirecekleri seyahat türüne uygun olarak vatandaşların vize talebinde bulunması gerekmektedir.

Vize başvuru formu doldurularak ve vize için gerekli evraklar tamamlanarak konsolosluğa başvurulduğu takdirde 7 ile 10 iş günü içerisinde vatandaşlara vize verilmektedir. Evrak eksikliği, resmi tatiller, işlem yoğunluğu ve diğer durumlar sebebi ile bu süre uzayabilmektedir.

İsrail vizesi almak isteyen vatandaşlar konsolosluktan veya vize merkezlerinden edinebilecekleri vize başvuru formunu, doğru bilgiler ışığında doldurmak zorundadırlar. Başvuru formu ile birlikte çeşitli evraklar da vatandaşlardan talep edilmektedir. Seyahat masraflarını kişinin karşılayabileceğine dair mali durumu gösteren banka evrakları, seyahat sırasında herhangi bir hastalık durumuyla karşılaşılması halinde ziyaretçinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için özel sağlık sigortası, detaylı ve açık kimlik bilgileri, biometrik fotoğraf ve ziyaret amacına uygun diğer belgeler hazırlanmalıdır.

İsrail Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İsrail’e seyahat gerçekleştirecek tüm vatandaşların pasaportlarının süresi de en az 1 yıl olmalıdır. Süresi 1 yılın altına düşen pasaportlar büyükelçilik ve başkonsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvurusunda bulunan kişi ticari, eğitim, sağlık ve iş durumu gibi tüm ziyaretleri için uçak bileti rezervasyonunun bir örneğini de belgelerinin arasında bulundurmalıdır. İsrail vizesi almak için gerekli olan tüm belgelerin listesine bizzat konsolosluktan, resmi web sitesi üzerinden ve aracı vize danışmanlık firmalarından ulaşılabilmektedir. Vize onayı için konsolosluk tarafından gerekli görüldüğü takdirde ek belge talep edilebilir ve bu belgelerinde hazırlanarak konsoloslukta ilgili birime en kısa sürede teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru sahipleri vize reddi durumu ile karşı karşıya kalabilirler.

Vize başvurusunda bulunan kişiler önceki İsrail vizesi başvurularında vize reddi almışlarsa bunu başvuruları sırasında gerekçeleri ile belirtmelidirler. Doğru bilgilerle yapılmayan açıklamalar ışığında yeniden vize talebinde bulunan kişinin vize başvurusunun reddedilmesi kaçınılmazdır. Konsolosluğa vize için verilen tüm evrakların doğru bilgiler içermesi, gerçek olması ve ziyaret amacına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

İsrail başkonsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden İsrail vatandaşlarının tüm resmi işlemlerini de bu noktadan gerçekleştirmektedir. Pasaport uzatma ve yenileme işlemleri, konsolosluk işlemleri, vize ve oturma izni gibi resmi işlemlerde İsrail vatandaşlarına yardımcı olunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği de bu görevlerin hepsini İsrail vatandaşlarına vermektedir. İsrail vatandaşlarının Türkiye ziyaretleri ve ikametleri süresince karşılaştıkları tüm sorunlara karşı İsrail İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği İsrail vatandaşlarına yardımcı olmaktadır.

İsrail Vize Muafiyeti

İsrail’e ziyaret gerçekleştirecek olan umumi pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alarak İsrail’e ziyaret gerçekleştirmeleri zorunludur. Ancak hizmet pasaportu, diplomatik pasaport ve hususi pasaporta sahip olan vatandaşlar vize başvurusunda bulunmak zorunda olmadan 3 aya kadar olan İsrail ziyaretlerini vizesiz gerçekleştirebilirler. 3 ayı aşan ziyaretler için İsrail İstanbul Başkonsolosluğu veya İsrail Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Vize muafiyeti sadece bu pasaport türlerini kapsamaktadır. İkinci bir ülkenin vatandaşlığına ve pasaportuna sahip olan kişiler, bu doğrultuda değerlendirmeye tabi tutulacaktır ve sahip oldukları ülkenin pasaportuna uygun bir vize onay süreci geçireceklerdir.

İsrail Seyahati Hakkında

İsrail’e turistik, ticari, eğitim, din, iş, görev, sağlık ve diğer nedenlerle ziyaret gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ziyaret gerçekleştirecekleri bölgeleri ve şehirlerin bilgisini vize başvurusu sırasında açıkça beyan etmelidir. İsrail ziyareti sırasında, hava alanında yetkililerin sorularına açık ve net cevaplar vermeli, ülkeye giriş amaçlarını samimi bir dille ifade etmelidirler. Güvenlik hususunun hassas olduğu bölgelere bir ziyaret gerçekleştirilecek ise, bu ziyaretlerin amacı hem konsolosluk görüşmeleri sırasında hem de İsrail’e giriş yaparken yetkililere açık bir şekilde beyan edilmelidir. Ziyaretler amacına uygun ve belirtildiği şekilde gerçekleştirilmesi ve ziyaret sırasında hiç bir adli olaya karışılmaması, bir sonraki vize başvurusunun onayında önemli bir rol oynayacaktır.

Fahri Konsolosluklar Hakkında

Türkiye’de bulunan İsrail fahri konsoloslukları, çeşitli konsolosluk işlemlerini gerçekleştirme yetkisine sahiptirler. Ancak bu yetkileri sınırlı bir alanda geçerlidir. İsrail vatandaşlarının konsolosluk ve pasaport yenileme işlemleri fahri konsolosluklar tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize türleri ve evrakları hakkında fahri konsolosluklardan bilgi alabilirler ve gerekli evraklarla fahri konsolosluklara vize başvurusunda bulunabilirler. Ancak tüm İsrail fahri konsoloslukları vize verme yetkisine sahip değildir.

Vize süreçleri ve onayları İsrail İstanbul başkonsolosluğu ve İsrail Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılmaktadır. Fahri konsolosluklar sadece bulundukları bölgedeki vatandaşlara vize konusunda danışman görevini görmekte ve Türkiye ile ilişkilerin sağlıklı sürdürülmesi adına sosyal çalışmalarını yürütmektedir.

İsrail İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Vize Müracaat Saatleri

Pazartesi-Cuma: 10:00 – 13:00

Adres ve İletişim Detayları

Adres: İsrail İstanbul Başkonsolosluğu,Levent Mahallesi Cömert Sokak, Yapı Kredi Plaza C Blok Kat:7 Levent / İstanbul 1180
Telefon:+90 212 317 65 00
Faks:+90 212 317 65 55
E-posta: [email protected]