İsrail Büyükelçiliği Ankara

İsrail Büyükelçiliği Ankara

İsrail ülkesine seyahat planları yapan ya da İsrail vatandaşlık ile ilgili işlemleri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de bulunan İsrail vatandaşları bütün işlemlerini Eitan Naeh Büyükelçisi başkanlığında çalışmalarını sürdüren İsrail Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile yapmaktadır. Ankara ve çevre illerde ikamet eden vatandaşlar, işlemleri için İsrail Büyükelçiliği Ankara merkezine başvuruda bulunmalıdır. İsrail ülkesinin Türkiye’deki resmi temsilciliği burasıdır.

İsrail Büyükelçiliği Ankara Adres ve İletişim Bilgileri

İsrail Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin Ankara’daki merkeze gelmeleri gerekir. Ayrıca iletişim numaralarından Büyükelçiliğe ulaşarak bilgi alınabilmektedir. İsrail Ankara Büyükelçiliği’nin adresi ve telefon numaraları şu şekildedir:

Vize Müracaat Saatleri: Pazartesi-Cuma: 10:00 – 13:00

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Mahatma Gandhi Caddesi, No 85 Gaziosmanpaşa/Ankara
Telefon: 0312 459 75 00
Faks: 0312 459 75 55
E-posta: [email protected]

İsrail Ankara Büyükelçiliği’ne Nasıl Gidilir?

Gaziosmanpaşa’da bulunan İsrail Ankara Büyükelçiliği’ne gitmek için Gaziosmanpaşa güzergâhındaki bütün toplu taşıma araçları kullanılabilir.

İsrail Ankara Büyükelçiliği’nin Görev Bölgesi

İsrail’in Türkiye’deki resmi temsilciliğine Ankara ve çevre illerinde yaşayan Türk vatandaşları, İsrail’e gerçekleştirecekleri seyahate uygun tüm vize türleri başvurularını yapabilmektedir. Türkiye’de yaşamını sürdüren İsrail vatandaşları da bütün konsolosluk işlemlerini için İsrail Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile yürütmektedir. İsrail Ankara Büyükelçiliği tarafından bütün illerde yaşayan vatandaşların vize ve konsolosluk işlemleri kabul edilmemektedir. İsrail Ankara Büyükelçiliği’nce işlem başvuruları kabul edilen iller şunlardır:

Adana – Adıyaman – Ağrı – Aksaray – Ankara – Amasya – Artvin – Ardahan – Bartın – Batman – Bingöl – Bayburt – Bitlis – Çorum – Çankırı – Diyarbakır – Erzincan – Elazığ – Erzurum – Erzincan – Giresun – Gaziantep – Gümüşhane – Hatay – Hakkâri – Mersin – Karabük – Iğdır – Karaman – Kahramanmaraş – Kastamonu – Kars – Kilis – Kayseri – Kırşehir – Kırklareli – Konya – Muğla – Malatya – Muş – Mardin – Niğde – Nevşehir – Osmaniye – Ordu – Rize – Siirt – Samsun – Şanlıurfa – Sinop – Sivas – Trabzon – Tekirdağ – Tunceli – Tokat – Yozgat – Van – Zonguldak

Yukarıda verilen illerde yaşayan Türk ve İsrail vatandaşları hem İsrail vizesi hem de diğer tüm konsolosluk işlemleri için İsrail Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunabilirler. Bu şehirler dışında ikamet eden vatandaşlar ise İstanbul Başkonsolosluğu’na müracaat etmektedir.

İsrail Ankara Büyükelçiliği’nin Temel Görevleri

İsrail’i Türkiye’de temsil eden İsrail Büyükelçiliği, İsrail’in resmi kurumudur. İsrail’i hem hükümet hem de diğer ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eden İsrail Ankara Büyükelçiliği’nce İsrail vatandaşlarının hakları ve menfaatleri korunur. Türkiye ile yürütülen dostluk, ekonomik ve tüm siyasi ilişkiler başarılı bir seviyede tutulmaya çalışılır.

İsrail Büyükelçiliği Ankara tarafından hem İsrail vatandaşlarının hem de Türk vatandaşlarının İsrail ile ilgili her türlü soru ve sorunlarında geniş kapsamlı hizmetler verilmektedir. Ankara İsrail Büyükelçiliği’nin Konsolosluk departmanı, İsrail’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de ikamet eden İsrail vatandaşlarına noter hizmetleri sunmaktadır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği’nin internet adresinden işlemler ile ilgili gerekli formlara ulaşılabilmektedir. Bu bağlamda İsrail vize başvuru formu, İsrail turistik vize dilekçe örneği, İsrail ticari vize dilekçe örneği gibi örnek formları site üzerinden alabilirsiniz. Ankara İsrail Büyükelçiliği’nde bulunan Kültür departmanı ise İsrail’e ait olan kültürü ve İsrail sanatının
Türkiye’deki yansımaları hakkında bilgi vermektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Vize Hizmetleri

Ankara İsrail Büyükelçiliği’nin vize başvuruları için hizmet veren Vize Hizmetleri departmanı hafta içinde her gün saat 10.00 ile 13.00 arasında çalışmalarını yürütmektedir. Türkiye ve İsrail ulusal bayramlarında kapalı olan Büyükelçiliğe yapılan başvurularda önce gelen daha önce hizmet görür esasına göre hizmet verilmektedir.

Bütün vatandaşlar Büyükelçiliğe giriş yaparken, güvenlik amacı ile havaalanı güvenlik kontrol uygulamasından geçirilmektedir. Bu nedenle başvuru için gelinirken elektronik eşya ile büyük çanta getirilmemesi istenir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği’ne gelmeden telefondan da vize hizmetleri ile ilgili bilgi alınabilmektedir. Bunun için 0 312 459 75 07 numaralı hattı Pazartesi ve Perşembe günleri arasında saat 15.30 ile 16.30 arasında arayabilirsiniz. Cuma günü ise sat 11.30 ile 13.00 arasında hizmet verilmektedir.

İsrail’e seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İsrail vizesi için Ankara İsrail Büyükelçiliği’nin vize hizmetleri departmanına başvuruda bulunması gerekir. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi vize merkezleri aracılığı ile de yapılabilir. Ancak Ankara İsrail Büyükelçiliği tarafından gerekli görüldüğü zaman şahsen başvuru yapılmak durumunda kalınabilir.

Askerlik Hizmetleri

Türkiye’de yaşamakta olan İsrail vatandaşlarının bütün askerlik işlemleri İsrail Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Ayrıca İsrail vatandaşlarının, adli sicil kayıtları işlemleri için de Büyükelçiliğe başvurması gerekir.

Noter Hizmetleri

İsrail ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma kapsamında, ilgili Valiliklerce verilmiş olan apostile damgası, iki ülkenin de yetkili makamları tarafından kabul edilmektedir. Ancak noter hizmetleri yalnızca İsrail vatandaşlarına verilmektedir. Büyükelçiliğe gitmeden telefonla bilgi almak isteyen İsrail vatandaşlarının araması gereken numara şudur: 0 312 459 75 07

Yeni Pasaport Hizmetleri

Türkiye’de ikametini sürdüren İsrail vatandaşlarının alması gereken yeni pasaport için başvurusunu kabul etmektedir. Başvurudan önce istenen belgelerin eksiksiz hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca pasaport süresi biten ve pasaportunun süresini uzatmak isteyen İsrail vatandaşları da istenen evrakları hazırlayarak Ankara İsrail Büyükelçiliği’ne başvurmalıdır.

Ankara İsrail Büyükelçiliği İsrail Vize Ücreti

İsrail’e seyahat edecek olan Türk vatandaşları, seyahat amaçlarına göre uygun olan İsrail vizesini alması gerekmektedir. İsrail vizesi için İsrail Büyükelçiliği Ankara tarafından vize ücreti alınmaktadır. Vize ücreti ise alınacak olan vizenin türüne ve İsrail’de kalınacak süreye göre değişmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

İsrail vizesi ortalama olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak hazırlanan belgelerde eksiklik görülmesi halinde Ankara İsrail Büyükelçiliği tarafından ek belgeler istenir. Bu durumda vizenin çıkış süresi uzayabilir. Bu nedenle başvuruların İsrail seyahatinden önce yapılması önerilmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği İsrail Vize Başvuru Formu

İsrail vizesi için başvuru yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Çocuklar da dâhil olmak üzere her başvuru sahibinin İsrail vizesi başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru formunda istenen bütün bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması ve verilen bilgilerin evraklar ile desteklenecek doğru bilgiler olması gerekir. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilmektedir.

Ankara İsrail Büyükelçiliği İsrail Vize Talep Dilekçesi

İsrail’e seyahat edecek olan kişilerin, seyahatlerinin nedenini, süresini ve seyahat ile ilgili konaklama – uçuş gibi bilgilerin yer aldığı ayrıntılı dilekçeyi Ankara İsrail Büyükelçiliği’ne yazmaları gerekir. Başvuru sahibi çalışan ise, çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına dilekçenin yazılması gerekir.

Şirket yetkilisinin hazırlamış olduğu İsrail vize talep dilekçesinde çalışanın görevi, maaşı, seyahat tarihlerinde izinli olduğu, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve seyahatten sonra görevine yeniden dönebileceği gibi bilgilerin yazılması gerekir. Vize talep dilekçesi imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Dilekçe sahibi öğrenci ise, İsrail seyahatine sponsor ebeveyn tarafından yazılan ve seyahatin bütün detaylarının yer aldığı İsrail vize talep dilekçesinin Ankara İsrail Büyükelçiliği’ne verilmesi gerekmektedir. Dilekçede öğrencinin bütün seyahat masraflarının karşılandığı bilgisi verilmelidir.

Başvuru sahibi ev hanımı ise, seyahat masraflarının eşi tarafından karşılandığının ve seyahat ile ilgili bütün planların yer aldığı İsrail vize talep dilekçesinin hazırlanması ve Ankara İsrail Büyükelçiliği’ne sunulması gerekir. İsrail Büyükelçiliği Ankara vize değerlendirmesine yetkili olan tek kurumdur. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra 7 iş günü içerisinde vize sonucu duyurulmaktadır.