İsrail Vizesi Gerekli Evraklar

israil vizesi gerekli evraklar

İsrail Konsolosluğu ülkeye seyahat edecek kişilerden mesleki koşullarına uygun evraklar talep etmektedir. İsrail vizesi için gerekli evraklar işlem tarihi itibari ile güncel olmalı ve evrak detaylarına dikkat edilmesi başvurunun olumlu bir kararla sonuçlanması açısından çok önemlidir.

İsrail Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

*Pasaport: İsrail Konsolosluğu vize bitiş ve ülkeye dönüş tarihi itibariyle 6 ay geçerli T.C. pasaportları ile yapılan başvuruları kabul etmektedir. Ayrıca pasaportunda bazı Arap ülkelerinin vize etiketi olan pasaportları işleme almamakta veya vize kararını ret olarak vermektedir.

*Fotoğraf: 2 adet sunulacak fotoğraf 5×5 ölçülerinde yeni olmalıdır. Fotoğraflar birbirini aynı olmalı ve eski vize ve pasaportlarda kullanılmamış olmalıdır.

*Banka hesap özeti: Son 3 aylık ve güncel olmalıdır. En az 3000 TL bakiye olması tavsiye edilir ancak bu miktar koşullara göre değiştiğinden konuyla ilgili güncel bilgiyi danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.

*Kimlik fotokopisi: Pasaport bilgileriyle uyumlu olmalıdır.

*Tam vukuatlı nüfus kayıt: E-devletten alınabilen bu evrak özellikle aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında talep edilmektedir.

*Şirket izin yazısı: Çalıştığınız şirket sahibi tarafından şirketin antetli kağıdına İsrail Konsolosluğuna hitaben dilekçe formatında hazırlanacaktır. Şirket yetkilisinin imzası ve şirket kaşesi ile birlikte ibraz edilmelidir.

*Güncel Tarihli Şirket Evrakları: Faaliyet belgesi, ticari sicil gazete fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi.

*SGK işe giriş bildirgesi ve 4 A Hizmet Dökümü: E-devletten temin edilebilmektedir. Barkodlu alınmalıdır.

*Maaş Bordroları: Son 3 aylık maaş bordroları ıslak imza ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

*Davetiye: Aile ve arkadaş ziyareti ve ticari vize başvurularında geçerlidir.

İsrail vizesi gerekli evraklar vize türüne göre değişmektedir. Burada gene bir bilgi verilmektedir. Ayrıca kişilerin durumlarına özel evraklar ibraz etmeleri İsrail Konsolosluğu tarafından talep edilebilmektedir. İsrail Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ekstra evrak, destekleyici dokuman veya ek belge talep etme hakkını saklı tutar. İsrail vizesinin çıkış süresi ortalama 7 ila 8 iş günüdür ancak ek evrak talebi durumunda veya konsolosluk mülakatı durumlarında vize çıkış süresi uzayabilmekte bu konuda inisiyatif, vize sonucu ve süresi konularında da olduğu gibi İsrail Konsolosluğu ve Büyükelçiliğine aittir.

İsrail Vize Ücreti 2023

israil vize ücreti 2018
İsrail vize ücreti 2023 yılı itibariyle İsrail’e seyahat amacınıza ve vize türüne göre değişmektedir. İsrail vize işlemlerinde vize başvuru sahibinin randevuya şahsen katılma zorunluluğu bulunmamaktadır çünkü birçok ülkenin vize prosedüründe olan parmak izi verme zorunluluğu veya konsoloslukta vize yetkilileriyle mülakat gibi işlemler kısa süreli İsrail vize başvurularında bulunmamaktadır. İsrail’e kısa süreli vize türleri turistik, ticari veya aile ziyareti amaçlıdır. İsrail’e çalışma, evlenme, oturum izni alma gibi amaçlarla giden kişiler başvurularını doğrudan

İsrail vize ücreti konsolosluk harç bedelleri döneme göre yenilenmektedir. Konsolosluğa şahsen başvuracak kişiler vize işlemlerinden önce güncel İsrail vize ücreti hakkında bilgiyi Konsolosluktan ve İsrail vize işlemlerinde uzman vize danışmanlık firmalarından alabilirler.

İsrail vize başvurusu için vize işlem formlarının dikkatle doldurulması, seyahat amacıyla çelişkili bilgiler içermemesi gerekir. Ayrıca pasaportunda daha önceden bazı Arap ülkelerinin vizesi veya vizeleri bulunan kişiler ancak pasaport değişikliği yaparak başvuru yapabilirler.

Uzun süreli talep edilen İsrail vize ücreti  yılı itibariyle vizenin türüne ve ülkedeki kalış amacına göre değişiklik gösterebilir. Bu konudaki prosedürle ilgili İsrail Konsolosluğu ile doğrudan görüşülerek mülakata girilmesi gerecektir.

İsrail Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail vizesi işlemleri İsrail Konsolosluğu vize departmanı tarafından 7 ila 8 iş gününde sonuçlandırılır. Bu süreler tam ve eksiksiz vize belgeleriyle yapılan başvurular içinde geçerlidir. Ayrıca vize sonucunu açıklama yetkisi sadece İsrail Konsolosluğunda olduğu için süreler konsolosluk yetkisi dahilinde uzayabilmektedir. Vize çıkış süresini uzatabilen diğer unsurlar yoğun turizm sezonu, döneme bağlı olarak başvuru yoğunluğunun artması, konsolosluktaki teknik ve benzeri sorunlar olabilmektedir. Vize danışmanlık firmaları Konsolosluğun güncel işleyişi hakkında bilgi alabileceğiniz kurumlardır. Ancak en güncel bilgiye İsrail Başkonsolosluğu ve İsrail Ankara Büyükelçiliği vize departmanlarından ulaşabilirsiniz.

Konsolosluğa şahsen gitme zorunluluğu bulunmadığından, vize işlemlerini üçüncü şahıs ve kurumlar aracılığı ile yapan kişiler vize sürelerine kargo sürelerini ekleyerek başvuru yapmalı, seyahat planlarını ve seyahat tarihine dair detayları bunu dikkate alarak yapmalıdırlar. Bu koşula özellikle İstanbul ve Ankara’da ikamet etmeyen kişiler dikkat etmelidir. İşlemlerini yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs ve kurumlar aracılığı ile yapanlar İsrail vize ücretleri 2023 yılına göre kurumların hizmet bedellerini de dahil etmelidirler.

İsrail Vize İşlemleri

İsrail Vize İşlemleri

İsrail vize işlemleri kişilerin konsolosluğa gitme mecburiyeti olmadığından kolaylıkla yapılabilmektedir. Başvurular bireysel yapılabileceği gibi yetki yazısı verilen üçüncü şahıs ve vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.

T.C. Siyah, Geri ve Yeşil pasaport sahipleri 90 gün süre ile İsrail vizesinden muaf tutulmuştur ancak bu süreden daha uzun süre İsrail’de kalmayı planlayan kişiler İsrail Konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunmalıdır. Uzun süreli İsrail vizesi talep edenler uzun süreli kalış sebeplerini destekleyen evraklarla başvuruda bulunmalıdırlar.

İsrail Vize İşlemleri Hakkında

İsrail vize işlemleri T.C. Bordo pasaport sahiplerinin seyahat sonrası en az 1 yıl geçerli pasaporta sahip olmalarını şart koşmaktadır. Vize işlemlerinde kişisel evraklar, pasaport kimlik ve şahsi dilekçe gibi evraklar sunulabildiği gibi maaş bordosu, şirket dilekçesi şirket evrakları da talep edilmektedir.

Vize işlemlerinde İsrail Konsolosluğuna sunulan evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerektiği unutulmamalıdır. 7 ila 8 iş günüde sonuçlanan İsrail vize işlemleri, Konsolosluğun yetkisi dahilinde daha da uzun sürelere yayılabilir. Bunun sebebi konsolosluğun ek ve destekleyici talebinin olması olabilmektedir. Bu gibi istisnai durumlar vize çıkış süresini uzatabilmektedir. Bunun yanında konsolosluk vize başvuru sabinin seyahat amacını netleştirmek amacıyla mülakata davet edebilir. Vize prosedüründe olmayan mülakata çağrılma durumu vize başvurusunu ret ile sonuçlanacağı anlamı taşımamaktadır.

İsrail vizesi randevu işlemi Konsolosluktan alınan randevu saatinde İsrail vizesi için gereken evrakların ibrazını içerir. Randevu parmak izi ibrazı içermediğinden başvurular kolayca yapılabilmektedir. Bununla birlikte İsrail Konsolosluğu çok sayıda evrak talep etmektedir. Bu evrakların ülkeye geri dönüş garantisi taşıması gerekmektedir. Bu evrakların seyahat amacına uygun olması İsrail vize işlemleri açısından çok önemlidir. Seyahat amacının yanlış bildirilmesi vize reddiyle sonuçlanmaktadır. İsrail Konsolosluğundan vize reddi alındıktan sonra yeniden başvuru yapılabilmektedir ancak yeni başvuruda çok daha dikkatli olunması gerekmektedir.

İsrail vize işlemleri vize başvuru formunun dikkatle doldurulması, uçak ve otel rezervasyonlarının dikkatle yapılması gerekmektedir. Her vize başvurusunda olduğu gibi İsrail vize işlemlerinde de evrak takibi çok önemlidir. İsrail vizesi işlemlerini sonuca bağlayan yetkili kuruluş İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliğidir.

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

israil vizesi nasıl alınır

İsrail vizesi nasıl alınır sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı dikkatle okumanızı öneririz. T.C. Umuma Mahsus yani Bordo pasaport sahipleri İsrail’e vize alarak seyahat etmektedir. Vize başvuruları sadece İsrail Konsolosluğu tarafından kabul edilmekte olup, başvuru şahsen yapma zorunluluğu bulunmadığından işlemleri vize işlemlerinden uzman firmalar aracılığı ile de yapılabilmektedir.

İsrail Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsrail vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikli koşul pasaportunuzun talep ettiğiniz vize bitiş tarihinden sonra en az 1 yıl geçerli olmasıdır. Vize türünüzü belirledikten sonra mesleki veya sosyal durumunuza göre evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bütün evraklarınızın bir bütünlük içinde olması ve seyahatinizin amacını desteklemesi gerekmektedir. Seyahat sonra 1 yıl geçerli pasaport, 2 adet güncel fotoğraf, çalıştığınız veya sahibi/ortağı olduğunuz şirkete ait evraklar, maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi gibi evrakların yanında yolculuğunuzun amacını açık şekilde belirten vize talep dilekçelerinizin prosedüre uygun hazırlanması gerekmektedir.

Vize türlerine uygun evraklar İsrail Konsolosluğu tarafından güncellenebilir. Güncel evrak listeleri hakkında İsrail Konsolosluğu ve kurumsal vize danışmanlık hizmeti veren kuruluşlardan destek alabilirsiniz. İsrail vizesi başvuru formunda verdiğinizi bilgilerin vize türünüze uygun olması gerekmektedir. Sigortalı çalışma durumundaki kişiler turistik vize başvurularından şirketlerinden alacakları dilekçe ile izinli oldukları tarihleri belirtmelidirler. Benzer şekilde İsrail ticari vize başvurusunda da çalışmakta olduğunuz şirket hangi ticari amaçla İsrail’e seyahat ettiğinizi dilekçe formatından hazırlanan görev yazısında bildirmelidir. Vize talep dilekçeleri İsrail Konsolosluğuna hitaben şirketin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı olarak yazılmalıdır. İsrail ticari vize ve aile/arkadaş ziyareti başvurularında İsrail’deki ilgili kişi veya kurumdan davetiye alınması zorunludur. Ev hanımı ve öğrencilerin garantörlü başvuru yapmaları ve seyahat masraflarını karşılayacak kişilerin belgelerini vize dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.Prosedürlere uygun olarak hazırlanmayan evraklarla yapılan başvurular vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle evraklarınız seyahat edeceğinizi tarih itibariyle güncel olması büyük önem arz eder.

İsrail vizesinin çıkış süresi ortalama 7-10 gündür ancak Konsolosluğun ek evrak talepleri olabileceği dikkate alınarak başvurunun seyahate en az 15 gün kala yapılması uygun olacaktır. İsrail vize başvurularında parmak izi verilmesi ve vize mülakatı gibi işlemlerinin olmaması İsrail’e acil seyahat talebi olanlar için önemli bir kolaylık sağlamaktadır.